Sosyal Medya Yönetimi

Daha çok kişiye ulaşmaya hazır mısınız?

Sosyal medya yönetimi kavramı ve detayları

Bir markanı sosyal medya üzerinde geniş kitlelere tanıtmak mı istiyorsunuz? Öncelikle sosyal medya yönetimi kavramını iyi anlamanız gerekiyor. Günümüzde büyük bir çoğunluğumuzun hemen hemen birden fazla farklı sosyal medya hesabı var ve bu platformlar hakkında bilgi sahibiyiz. Fakat bilinmesi gereken başka bir önemli nokta, bir marka veya firmanın sosyal medya hesaplarını yönetmek ile sosyal medya kullanıcı olmak arasında ciddi farklar vardır. Etkin bir sosyal medya kullanıcısı olmak, sosyal medya platformlarını aktif ve etkili kullanabilmek başarılı bir sosyal medya yönetimi için yeterli değildir. Sosyal medya yönetimi, geniş toplulukları analiz eden ve belli pazarlama stratejilerini uygulayan hatta markanın itibarını oluşturan profesyonel bilgi ve tecrübe gerektiren uzmanlık alanıdır. Bu nedenle markanıza ait sosyal medya yönetimi uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile yönetilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı?

1. Sosyal medya üzerinde takipçilerle kurulan etkileşim, özellikle kurumunuzun iletişim stratejileriyle uyumlu, uzun vadeli olarak planlanmalıdır. Firmanızın sosyal medyada geçmişe dönük istatistikleri, takipçi sayısı gibi veriler tespit edilmeli ve buna göre geleceğe dönük hedef planlaması oluşturulmalıdır.

2. Sosyal medya platformlarında kurumsal bir yapının, kimliğim oluşturulması ve bu kimliğin sosyal medya aracılığı en iyi şekilde yansıtılması çok önemlidir.

3. Sosyal medyada uzun süreli var olmak istiyorsanız, böyle bir hedefi ancak ilgili platformlarda aktif bir şekilde yer alarak yapabilirsiniz.

4.  Sosyal medyadaki yazışmalar, yorumlar etkileşimler sürekli takip edilmelidir. Bu şekilde sosyal medyanın en aktif olduğu; paylaşımların takipçilere en iyi ulaştığı zaman dilimleri tespit edilip, paylaşım takvimi hazırlanmalıdır.

5. Sosyal medyada hesabında sürekli ve rastgele reklam yapmak, iyi bir sosyal medya yönetimi özelliği değildir. Bunu aksine içerik senaryolarının hazırlanması için uzun saatler gerekir. Reklam kampanyalarının çarpıcı bir görselle sunulması için ayrıca bir süreç gereklidir.

6. Sosyal medyada dilin doğru ve etkili kullanımına dikkate edilmesi gerekir. Kimi zaman firmanızın ürün veya hizmetlerinden ziyade toplumsal meseleler ve resmi bayramları önemsemek, dikkate almak firmanızın prestiji açısından önemlidir. Bir doğal afet, facia, ya da ulusal yas gününde sosyal medya hesabınızın duyarlı bir dille yönetilmesi çok önemlidir.

Sosyal medya yönetimi hakkında yeterli deneyimi olmayan bir firmanın yukarıda sayılan tüm bu çalışmaları sağlıklı bir şekilde yürütmesi mümkün değildir. Bu bağlamda her firmanın sosyal medya yönetimi için deneyimli, yürütülecek sürece kurumsal bir çerçeveden bakabilen deneyimli firmalarla çalışması gerekir. Bu alanda profesyonel hizmet veren firmamız Zeymus Teknoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

Önemli noktaları özetleyelim

  • Hedef kitle
  • Zengin içerikli paylaşımlar
  • Paylaşım senaryosunun hazırlanması
  • Paylaşım zamanı tespiti
  • Paylaşımlarda süreklilik
  • Belli bir bütçenin ayrılması
  • Paylaşım diline önem verilmeli
  • Takipçi görüşleri analiz edilmeli